Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A kormány azzal vádolja a TPLF erőit, hogy Mekelle város közelében hidakat semmisített meg az előrenyomulás megállítása érdekében.
Etiópia miniszterelnöke bejelentette, hogy hadserege előrenyomult az északi Tigray régió fővárosa felé, ahol a TPLF nevű szervezet marxista katonái harcolnak a központi kormánnyal. A kormány azzal vádolta a tigray-i erőket, hogy Mekelle város közelében hidakat semmisített meg az előrenyomulás megállítása érdekében. Állítólag több száz ember halt meg a közel kéthetes összecsapások során – áll a BBC beszámolójában.
Abiy Ahmed miniszterelnök kedden azt állította, hogy a harcok a végükhöz közelednek és „a bűnüldözés utolsó, kritikus akcióit a következő napokban hajtják végre”. Kedden járt le az a három napos határidő, amelyet Abiy miniszterelnök adott Tigray helyi erőinek a megadásra.
Amikor Abiy Ahmed júniusban elhalasztotta az országos választásokat a koronavírus miatt, a feszültség eszkalálódott a két csoport között. A TPLF a központi kormányt törvénytelennek tartja, azzal érvelve, hogy Abiy Ahmednek már nincs megbízatása az ország egészének vezetésére.
Az ENSZ menekültügyi ügynöksége, az UNHCR jelentette, hogy emberek ezrei menekülnek a harcok elől. Az ügynökség „készenlétben áll, hogy segítséget nyújtson Tigray-ban, amikor a hozzáférés biztosított lesz és a biztonsági helyzet ezt lehetővé teszi” –mondta el a BBC-nek Babar Baloch szóvivő.
„Tigray belsejében hatalmas mozgás történhet, ez természetesen aggodalomra ad okot, és megpróbálunk a lehető legjobb módon felkészülni erre” – mondta Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Irodájának (OCHA) szóvivője.
Az ENSZ attól tart, hogy az Etiópiából elmenekülők száma csak töredéke lehet azoknak, akik a harcok miatt kényszerültek elhagyni otthonaikat, a segélyszervezeteknek azonban jelenleg nincs lehetőségük bejutni Tigray régióba.
A regionális hatalmak, Kenya és Uganda tárgyalásokra hívták fel a résztvevőket a konfliktus békés megoldása érdekében, az etióp kormány azonban kizárta a tárgyalás lehetőségét a TPLF-vel. Az Amnesty International szerint „sok embert, valószínűleg több száz embert késeltek meg vagy vertek agyon” Mai-Kadra városában (May Cadera) a múlt hét hétfőn.
(Forrás: BBC)